Rss

2010/11

July
10/07/10 DAGENHAM & REDBRIDGE (H) 3-1W (Bonner, Berquez and Bradbrook, Att 563) – Friendly
13/07/10 GILLINGHAM (H) 1-2L (Bonner, Att 770) – Friendly
16/07/10 SOUTHEND UNITED (H) 2-0W (Burchell and Hayes, Att 619) – Friendly
20/07/10 LEATHERHEAD (H) 0-1L (Att 483) – Ryman League Charity Shield
27/07/10 MILLWALL (H) 0-2L (Att 2602) – Friendly
31/07/10 BOGNOR REGIS TOWN (A) 5-0W (Burns, Sheringham, Rook (Pen), Burchell and Noble, Att 180) – Friendly 

August
03/08/10 LEYTON ORIENT (H) 2-2D (Rook and Harris, Att 625) – Friendly
05/08/10 AVELEY (A) – Friendly 0-0D (Att 121) – Friendly
07/08/10 TONBRIDGE ANGELS (A) – Friendly 1-0W (Bonner, Att 256) – Friendly
14/08/10 HAVANT & WATERLOOVILLE (H) 2-2D (Harris & Hayes (Pen), Att 1302)
17/08/10 HAMPTON & RICHMOND BOROUGH (A) 0-1L (Att 608)
21/08/10 FARNBOROUGH (A) 1-2L (Noble, Att 1016)
24/08/10 BISHOPS STORTFORD (H) 3-0W (Harris, Sheringham and Rook, Att 882)
28/08/10 EBBSFLEET UNITED (H) 1-1D (Sheringham (Pen), Att 2781)
30/08/10 CHELMSFORD CITY (A) 0-2L (Att 1116)

September
04/09/10 WESTON-SUPER-MARE (H) 4-1W (Sheringham 2 (1 pen), White and OG, Att 1173)
11/09/10 THURROCK (A) 1-1D (Bradbrook, Att 644)
18/09/10 BROMLEY (H) 2-2D (Hayes (Pen) and Bradbrook, Att 1834)
25/09/10 LOWESTOFT TOWN (H) FA Cup 2nd Qual Round 2-1W (Rook and Harris, Att 1024)

October
02/10/10 BOREHAM WOOD (A) 1-3L (Noble, Att 351)
04/10/10 DULWICH HAMLET (H) 1-0W (Rook, Att 168) Friendly
09/10/10 CANVEY ISLAND (A) FA Cup 3rd Qual Round 2-2D (Hayes (Pen) and Bradbrook, Att 715)
12/10/10 CANVEY ISLAND (H) FA Cup 3rd Qual Round Replay 3-3D, Darts win 9-8 on pens (Harris, Rook and Goodacre, Att 655)
16/10/10 EASTLEIGH (A) 0-3L (Att 727)
18/10/10 THAMESMEAD TOWN (H) 5-0W (Sheringham 3, Burchell and Berquez (Pen), Att BEHIND CLOSED DOORS)
23/10/10 LEISTON (A) FA Cup 4th Qual Round 0-0D (Att 832)
26/10/10 LEISTON (H) FA Cup 4th Qual Round Replay 3-2W (Harris, Rook and Bonner, Att 1074)
30/10/10 LEWES (A) 1-1D (Bonner, Att 953)

November
06/11/10 PORT VALE (H) – FA CUP 1st ROUND 1-1D (Bradbrook, Att 3679)
09/11/10 DOVER ATHLETIC (A) 2-0W (Hayes & Berquez, Att 1199)
13/11/10 DORCHESTER TOWN (H) 0-4L (Att, 1105)
16/11/10 PORT VALE (A) – FA CUP 1st ROUND REPLAY 0-4L (Att, 3560)
20/11/10 THURROCK (A) – FA TROPHY 3QR 2-0W (Rook 2, Att 405)
27/11/10 WOKING (A) – 2-2D (Hayes & Purcell, Att 896)

December
11/12/10 CRAWLEY TOWN (A) – FA TROPHY 1st ROUND 3-3D (Sheringham 2 & Hayes, Att 1032)
14/12/10 CRAWLEY TOWN (H) – FA TROPHY 1st ROUND REPLAY 1-0W (Champion, Att 605)
28/12/10 EBBSFLEET UNITED (A) – L1-2 (Bradbrook, Att 2435)

January
01/01/11 WELLING UNITED (A) – L1-2 (Rook (pen), Att 1512)
03/01/11 CHELMSFORD CITY (H) – L1-2 (Rook, Att 1321)
08/01/11 THURROCK (H) – L0-1 (Att 1020)
15/01/11 ASHFORD TOWN (MIDDLESEX) (A) – FA TROPHY 2nd ROUND – W1-0 (Purcell, Att 474)
18/01/11 STAINES TOWN (H) – D1-1 (White, Att 774)
22/01/11 FARNBOROUGH (H) – W4-1 (Sheringham 2 (1 pen), Champion & Harris, Att 1010)
25/01/11 TONBRIDGE ANGELS (H) – KENT SENIOR CUP – W2-0 (Harris & Sheringham, Att 307)
29/01/11 BISHOPS STORTFORD (A) – W1-0 (Sheringham, Att 627)

February
01/02/11 BRAINTREE TOWN (H) – W1-0 (Bradbrook, Att 841)
05/02/11 GATESHEAD (A) – FA TROPHY LAST 16 – L0-3 (Att 501)
08/02/11 WESTON-SUPER-MARE (A) – W1-0 (Sheringham, Att 240)
12/02/11 BRAINTREE TOWN (A) – D1-1 (Main, Att 771)
15/02/11 WELLING UNITED (H) – D1-1 (Hayes, Att 1384)
19/02/11 HAMPTON & RICHMOND BOROUGH (H) – L0-4 (Att 1043)
22/02/11 DORCHESTER TOWN (A) – W2-0 (Harris and Noble, Att 457)

March
01/03/11 BASINGSTOKE TOWN (H) – W1-0 (OG, Att 631)
05/03/11 MAIDENHEAD UNITED (H) – W3-0 (Sheringham and Bradbrook 2, Att 976)
08/03/11 WHITSTABLE TOWN – KENT SENIOR CUP (H) – W6-1 (Burchell 2, Harris, Main, Sheringham and Bonner, Att 274)
12/03/11 BASINGSTOKE TOWN (A) – D2-2 (Hayes and Harris, Att 480)
15/03/11 EASTLEIGH (H) – D0-0 (Att 711)
19/03/11 STAINES TOWN (A) – L0-2 (Att 402)
22/03/11 ST ALBANS CITY (H) – D2-2 (Sheringham 2, Att 674)
26/03/11 LEWES (H) – W3-0 (Sheringham 2 & Harris, Att 1036)

April
02/04/11 ST. ALBANS CITY (A) – W2-1 (Burns and Pallen, Att 404)
05/04/11 RAMSGATE (A) – KENT SENIOR CUP SEMI FINAL – W3-0 (Sheringham 2 (1p) & Hayes, Att 260)
09/04/11 WOKING (H) – W3-2 (Bradbrook, Sheringham and Pallen, Att 1206)
16/04/11 BOREHAM WOOD (H) – L1-4 (Sheringham (p), Att 1118)
18/04/11 HAVANT AND WATERLOOVILLE (A) – L0-1 (Att 456)
22/04/11 BROMLEY (A) – L1-4 (Sheringham (p), Att 922)
25/04/11 DOVER ATHLETIC (H) – W4-0 (Sheringham 2, Harris and Champion, Att 1771)
30/04/11 MAIDENHEAD UNITED (A) – W3-2 (Sheringham, Pallen and Hayes, Att 534)

May
02/05/11 BROMLEY – KSC FINAL (N) (@ Princes Park) – W4-1 (Bradbrook, Hayes, Harris and OG, Att 2024)

All matches are in the Blue Square Bet South unless stated.

Total Princes Park Attendance 2010/11: 37458
Competitive Goals Scored: 91
Bookings: Champion 12, Bradbrook 10, Shinn 7, White 7, Rook 6, Harris 6, Hayes 6, Bonner 6, Burgess 6, Goodacre 6, Noble 5, Bruce 4, Sheringham 2, Burns 2, Berquez 2, Young 2, Burchell 1, Purcell 1, Main 1.
Dismissals: White 2, Goodacre 1, Bruce 1, Noble 1, Sheringham 1, Burns 1

Goalscorers: Sheringham 25 (6 pen), Harris 13, Hayes 11 (3 pen), Bradbrook 10, Rook 8 (1 pen), Noble 3, Bonner 3, Champion 3, Pallen 3, OG 3, Main 2, Burchell 2, Purcell 2, White 2, Goodacre 1, Berquez 1, Burns 1.

Suspensions served: Elliot Bradbrook (14/08/10 – from previous season), Tom Champion (14/08/10, 17/08/10, 21/08/10 – from previous season), Paul Goodacre (04/09/10 – red card v Hampton & Richmond), Michael Shinn (28/12/10 – 5 yellow cards), Carl Rook (28/12/10 – 5 yellow cards), James White (15/01/11 red card v Ebbsfleet United), Joe Bruce (15/01/11 red card v Ebbsfleet United), Elliot Bradbrook (15/01/11 5 yellow cards), Lee Noble (05/02/11 red card v Farnborough), Charlie Sheringham (15/02/11 red card v Braintree Town), James Rogers (02/04/11 – previous club)

Suspensions to be served: Lee Burns (expected to miss three games: first game of 2011/12 season)

Match threads/Player of the Year leaderboards are available in the Pure DFC Forum

Award winners for 2010/11:

John Stevens Memorial Player of the Year: Lee Noble
Grassbank Away Player of the Year: Paul Goodacre
Leach/Towersey Memorial Shield: Lee Noble

 

Elite Club 2010 / 11
1-10
11-20
Gary Clark (1)
The Duke (2)
Trevor B (3)
Coney (4)
5th Searcher (5)
Bartman (6)
Dave T (7)
Kebabus (8)
Dartmac (9)
Mrs Gaz 10 (10)
Shauny (11)
Wilkie (12)
Sarf London Dart (13)
Gilesy (14)
DJ John (15)
Chicken Oriental (16)
Ron D (17)
Ian1661 (18)
Lincoln Exile (20)
21-30
31-40
Hejhog (21)
Houdini (22)
KST (24)
The Don (25)
Pete Samson (26)
Terry (27)
Gooner Paul (28)
Moaning John (29)
John J (30)
Barry B (31)
Steve Lard (33)
Rambo (34)
2Scoops (35)
Hummer-Kid (37)
Mr Gaz 10 (38)
Custard (39)
41-50
51-60
Ozymandias (40)
Vale (41)
Scooby Dave (42)
Connor (43)
The Ace (44)
Smitman (45)
Dartmouth (46)
Unique 7 (47)
PaulfromWestHill (48)
Alfie41 (49)
Davey GH (50) 

Old Timer (51)
DanielsHomeStand (52)
Dorset Dart (54)
King Penguin (55)
Stoat Throttler (58)
61-70
71-80
Dartspur (61)
Phil (63)
DLS (64)
Dartford Knight (65)
Sonytino (66)
VILLA (69) 

Tunnel Tiger (71)
Valley Dart (77)
Stato79 (79)
81-90
91 onwards
Gatesy (86)
Eagle 88 (88)
Dave H (90)

Rorshach (99)
Fleetboy (133)
Welsh Waffler (888)
Ginger Matt (00)
Sir Claridge (040)
Jeremy (0)
A Prouddart (GPS2)
USDartsFN (50.1)
Spike (3.142)
Mick Dunne (No Number)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *